HD 203358

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 203358
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 20м &1000000000000050100000050,1с[1][2]
Деклинација +32° 27′ &1000000000000001000000010″[1][2]
Прив. величина (V) 5.68[1][2]
Особености
Спектрален тип G8IV[1][2]
U−B Боен показател 0.93[1][2]
B−V Боен показател 1.08[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Други ознаки
BD+31 4425,SAO 71230,HD 203358,HR 8166
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 203358 (BD + 31 4425, SAO 71230, HR 8166) — ѕвезда со привидна величина од 5.68, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 20м &1000000000000005010000050,1с и деклинација +32° 27′ &1000000000000001000000010″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.