Прејди на содржината

HD 186307

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 186307
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 41м &1000000000000057500000057,5с[1][2]
Деклинација +40° 15′ &1000000000000001400000014″[1][2]
Прив. величина (V) 6.23[1][2]
Особености
Спектрален тип A6V[1][2]
U−B Боен показател 0.05[1][2]
B−V Боен показател 0.18[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.05 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -32 млс/г
Дек.:  млс/г
Паралакса (π)0.006 млс
Други ознаки
BD+39 3878,SAO 48737,HD 186307,HR 7499
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 186307 (BD + 39 3878, SAO 48737,HR 7499) — ѕвезда со привидна величина од 6.23, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 41м &1000000000000005750000057,5с и деклинација +40° 15′ &1000000000000001400000014″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.