RX Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
RX Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 10м &1000000000004958800000049,588с
Деклинација +47° 48′ &1000000000004719500000047,195″
Особености
Спектрален тип B0III-IV(n)
B−V Боен показател 0.058
Променлив тип Променлива ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)1.00±4.5 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −3,715 ± 0,085 млс/г
Дек.: −2,101 ± 0,072 млс/г
Паралакса (π)0.4441 ± 0.0413 млс
Оддалеченост7.300 ± 700 сг
(2.300 ± 200 пс)
Податоци
Други ознаки
RX Cyg, BD+38 3957, HIP 99424, SAO 69636
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

RX Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 6,5.