HD 195987

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 195987
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 32м &1000000000005164000000051,640с
Деклинација +41° 53′ &1000000000005459500000054,595″
Привидна величина (V)6,36
Особености
Спектрален типG9V
B−V боен показател0,796
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-5.84±0.04 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −155.663±0.344 mas/yr
Dec.: 448.944±0.354 mas/yr
Паралакса (π)44.8158 ± 0.2121 mas
Растојание72.8 ± 0.3 ly
(22.3 ± 0.1 pc)
Податоци
Други ознаки
BD+41 3799, HIP 101382, SAO 49769
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 195987 — спектроскопска двојна ѕвезда во соѕвездието Лебед. Со привидна величина од 6,38.