HD 195987

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 195987
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 32м &1000000000005164000000051,640с
Деклинација +41° 53′ &1000000000005459500000054,595″
Прив. величина (V) 6,36
Особености
Спектрален тип G9V
B−V Боен показател 0,796
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-5.84±0.04 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −155,663 ± 0,344 млс/г
Дек.: 448,944 ± 0,354 млс/г
Паралакса (π)44.8158 ± 0.2121 млс
Оддалеченост72,8 ± 0,3 сг
(22,3 ± 0,1 пс)
Податоци
Други ознаки
BD+41 3799, HIP 101382, SAO 49769
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 195987 — спектроскопска двојна ѕвезда во соѕвездието Лебед. Со привидна величина од 6,38.