79 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
79 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 43м &1000000000002565200000025,652с
Деклинација +38° 17′ &1000000000000092400000000,924″
Особености
Спектрален тип A0V
B−V Боен показател -0.010
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−22,8 ± 2 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 34,378 ± 0,140 млс/г
Дек.: −4,022 ± 0,173 млс/г
Паралакса (π)11.7469 ± 0.1018 млс
Оддалеченост278 ± 2 сг
(85,1 ± 0,7 пс)
Податоци
Други ознаки
79 Cyg, BD+37 4408, HIP 107253, SAO 71643
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

79 Лебеддвојна ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 5,695.