HD 194097

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 194097
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 22м &1000000000000037400000037,4с[1][2]
Деклинација +31° 15′ &1000000000000005400000054″[1][2]
Прив. величина (V) 6.09[1][2]
Особености
Спектрален тип K2[1][2]
U−B Боен показател [1][2]
B−V Боен показател 1.35[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: 12 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+30 4005,SAO 69917,HD 194097,HR 7797
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 194097 (BD + 30 4005, SAO 69917, HR 7797) — ѕвезда со привидна величина од 6.09, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 22м &1000000000000003739999937,4с и деклинација +31° 15′ &1000000000000005400000054″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.