NGC 6914

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 6914


Соѕвездие Лебед
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 24 м 43 с
Деклинација +42° 29' 0""
Податоци од набљудување
Вид на објект отсјајна маглина
Морфолошки вид RN
Физички податоци
Привидни димензии 3' x 3'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 29 август 1881
Други ознаки LBN 274

NGC 6914 е отсјајна маглина во соѕвездието Лебед, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6914 се споменува и како LBN 274.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 29 август 1881 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 31,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6914 е од видот RN.[1] NGC 6914 има привидни димензии од 3' х 3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 h 24 m 43 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +42° 29' 0"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6914 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 85; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3160. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 754.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]