Прејди на содржината

VW Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
VW Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 15м &1000000000001228400000012,284с
Деклинација +34° 30′ &10000000000478319000000478,319″
Особености
Спектрален тип B0III-IV(n)
B−V Боен показател 0.299
Променлив тип алголски
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-30.0±2 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 5,996 ± 0,054 млс/г
Дек.: −1,027 ± 0,063 млс/г
Паралакса (π)1.2854 ± 0.0374 млс
Оддалеченост2.540 ± 70 сг
(780 ± 20 пс)
Податоци
Други ознаки
VW Cyg, BD+34 3938, HIP 99820, HD 228545
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

VW Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 10,27.