VW Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
VW Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 15м &1000000000001228400000012,284с
Деклинација +34° 30′ &10000000000478319000000478,319″
Особености
Спектрален типB0III-IV(n)
B−V боен показател0.299
Променлив типАлголида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-30.0±2 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 5.996±0.054 mas/yr
Dec.: −1.027±0.063 mas/yr
Паралакса (π)1.2854 ± 0.0374 mas
Растојание2540 ± 70 ly
(780 ± 20 pc)
Податоци
Други ознаки
VW Cyg, BD+34 3938, HIP 99820, HD 228545
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

VW Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 10,27.