Кеплер-23

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кеплер-23
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед[1]
Ректасцензија 19ч 36м &1000000000052535600000052,5356с[2]
Деклинација +49° 28′ &1000000000004525300000045,253″[2]
Прив. величина (V) 14,0[3]
Особености
Спектрален тип G5[4]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: 2,262 ± 0,030[2] млс/г
Дек.: 3,851 ± 0,031[2] млс/г
Паралакса (π)1.1678 ± 0.0161[2] млс
Оддалеченост2.790 ± 40 сг
(860 ± 10 пс)
Податоци
Маса1.11[3] M
Полупречник1.52 ± 0.24[3] R
Сјајност0.79 ± 0.04[3] L
Температура5760 ± 124[3] K
Вртежна брзина (v sin i)[3] км/с
Други ознаки
KOI-168, KIC 11512246, GSC 03564-01806, 2MASS J19365254+4928452[5]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
KIC— податоци

Кеплер-23ѕвезда во северното соѕвездие Лебед, во чија орбита има планета во животопогодниот појас. Со привидна величина од 14,0,[3] со што ѕвездата е премногу темна и не може да се види со човеково око.

Планетарен систем Кеплер-23[4]
Придружници Маса Голема полуоска
(ае)
Орбитален период
(денови)
Занесеност Наклон Полупречник
b < 0,8 MJ 0,099 7,1073 1,9 R
c < 2,7 MJ 0,08 10,7421 3,2 R
Компаративни димензии Земја, Kepler-23 b и Јупитер (планета).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Cygnus – constellation boundary“, The Constellations, International Astronomical Union, Посетено на 2011-12-15
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Gaia Data Release 2 Vizier catalog entry
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 Kepler-23b, NASA Ames Research Center, Архивирано од изворникот на 2017-03-31, Посетено на 2011-12-06
  4. 4,0 4,1 Schneider, Jean, „Star: Kepler-23“, Extrasolar Planets Encyclopaedia, Paris Observatory, Архивирано од изворникот на 2012-04-19, Посетено на 2011-12-06
  5. „Kepler-23“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. Посетено на 31 January 2018. (англиски)

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000001900000019ч &1000000000000003600000036м &1000000000000052000000052,0с, +&1000000000000004900000049° &1000000000000002800000028′ &1000000000000004500000045″