Кеплер-23

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кеплер-23
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед[1]
Ректасцензија 19ч 36м &1000000000052535600000052,5356с[2]
Деклинација +49° 28′ &1000000000004525300000045,253″[2]
Привидна величина (V)14,0[3]
Особености
Спектрален типG5[4]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: 2.262±0.030[2] млс/г
Дек.: 3.851±0.031[2] млс/г
Паралакса (π)1.1678 ± 0.0161[2] млс
Растојание2.790 ± 40 сг
(860 ± 10 pc)
Податоци
Маса1.11[3] M
Полупречник1.52 ± 0.24[3] R
Сјајност0.79 ± 0.04[3] L
Температура5760 ± 124[3] K
Вртежна брзина (v sin i)[3] км/с
Други ознаки
KOI-168, KIC 11512246, GSC 03564-01806, 2MASS J19365254+4928452[5]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
KIC— податоци

Кеплер-23ѕвезда во северното соѕвездие Лебед, во чија орбита има планета во животопогодниот појас. Со привидна величина од 14,0,[3] со што ѕвездата е премногу темна и не може да се види со човеково око.

Планетарен систем Кеплер-23[4]
Прудружници Маса Голема полуоска
(ае)
Орбитален период
(дена)
Занесување Наклон Полупречник
b < 0,8 MJ 0,099 7,1073 1,9 R
c < 2,7 MJ 0,08 10,7421 3,2 R

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Cygnus – constellation boundary“, The Constellations, International Astronomical Union, конс. 2011-12-15 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Brown, A. G. A. (август 2018 г). Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties. „Astronomy & Astrophysics“ том  616: A1. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Bibcode2018A&A...616A...1G.  Gaia Data Release 2 Vizier catalog entry
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 Kepler-23b, NASA Ames Research Center, конс. 2011-12-06 
  4. 4,0 4,1 Schneider, Jean, „Star: Kepler-23“, Extrasolar Planets Encyclopaedia (Paris Observatory), Архивирано од изворникот на 2012-04-19, конс. 2011-12-06 
  5. „Kepler-23“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. конс. 31 January 2018.  (англиски)

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000001900000019ч &1000000000000003600000036м &1000000000000052000000052,0с, +&1000000000000004900000049° &1000000000000002800000028′ &1000000000000004500000045″