AD Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
AD Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 31м &1000000000003651300000036,513с
Деклинација +32° 33′ &1000000000005234500000052,345″
Особености
Спектрален тип S5/5
B−V Боен показател 2.457
Променлив тип S-ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)2.60±4.6 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −4,464 ± 0,102 млс/г
Дек.: −7,042 ± 0,125 млс/г
Паралакса (π)0.8390 ± 0.0646 млс
Оддалеченост3.900 ± 300 сг
(1.190 ± 90 пс)
Податоци
Други ознаки
AD Cyg, BD+32 3850, HIP 101270, SAO 70151
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

AD Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 8,87.