AD Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
AD Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 31м &1000000000003651300000036,513с
Деклинација +32° 33′ &1000000000005234500000052,345″
Особености
Спектрален типS5/5
B−V боен показател2.457
Променлив типS-ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)2.60±4.6 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −4.464±0.102 mas/yr
Dec.: −7.042±0.125 mas/yr
Паралакса (π)0.8390 ± 0.0646 mas
Растојание3.900 ± 300 ly
(1.190 ± 90 pc)
Податоци
Други ознаки
AD Cyg, BD+32 3850, HIP 101270, SAO 70151
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

AD Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 8,87.