KIC 9832227

Од Википедија — слободната енциклопедија
KIC 9832227
KIC9832227.png
KIC 9832227 (заокружено)
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 29м &1000000000001594800000015,948с[1]
Деклинација +46° 37′ &1000000000000198900000019,89″[1]
Прив. величина (V) 12,27 – 12,46[2]
Астрометрија
Оддалеченост1843 сг
(565[3] пс)
Орбита[3]
Период (P)0.45796151 денови
Голема полуоска (a)2.992 R
Наклон (i)53.2°
Перицентарска епоха (T)2455688.49913
Податоци [3]
A
Маса1,395 M
Полупречник1,581 R
Површ. грав. (log g)4,19
Сјајност2,609 L
Температура5.800 K
Вртежна брзина (v sin i)149,7 км/с
B
Маса0,318 M
Полупречник0,830 R
Површинска гравитација (log g)4,10
Сјајност0,789 L
Температура5.920 K
Вртежна брзина (v sin i)84,7 км/с
Други ознаки
2MASS J19291594+4637198, KIC 9832227, ASAS J192916+4637.3, GSC 03543-01211
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
KIC— податоци

KIC 9832227 — систем од контактна двојна ѕвеззда[4] во соѕвездието Лебед, на растојание од 1.940 ± 30 светлосни години.[5] Се смета и за затемнувачка двојна ѕвезда со орбитален период околу 11 часа.[4] Во 2017 година, беше предвидено дека системот ќе се спои во 2022,2 (± 0,6 година), создавајќи сјајна црвена нова (LRN) со привидна величина 2.[5] Новата ќе може да се набљудува со голо око во период од еден месец. Спојувањето на двете ѕвездени јадра се предвидува дека ќе создаде нова, пожешка, помасивна ѕвезда на главната низа. Сепак, преразгледувањето на податоците во септември 2018 година откриле грешка во предвидувањата со што се утврдило дека нема да има спојување.[6][7][8]

Периодот на промени кај KIC 9832227 се забележува како станува се покус од 2013 година, што довело до предвидување за спојување во 2022 година.[9] Во септември 2018 година, беше објавено дека првичното предвидување било засновано на погрешни податоци со изместување од 12 часа во една од податочните низи. ова покажувало дека периодот всушност се зголемувал до 2008 година. Причината за промената во периодот останува непозната, но се помала е веројатноста дека системот ќе се спои во предвиденото време.[6][7][10]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Cutri, R. M. (2003). „2MASS All-Sky Catalog of Point Sources“. VizieR On-line Data Catalog. 2246. Bibcode:2003yCat.2246....0C.
  2. „ASAS J192916+4637.3“. American Association of Variable Star Observers. Посетено на 7 January 2017.
  3. 3,0 3,1 3,2 Molnar, Lawrence A.; Van Noord, Daniel M.; Steenwyk, Steven D.; Spedden, Chris J.; Kinemuchi, Karen (2015). „A prediction of a luminous red nova eruption“ (PDF). American Astronomical Society. 225 (225): 415.05. Bibcode:2015AAS...22541505M. Архивирано од изворникот (PDF) на 7 January 2017.
  4. 4,0 4,1 Kinemuchi, Karen (2013-10-01). „To Pulsate or to Eclipse? Status of KIC 9832227 Variable Star“. 1310: arXiv:1310.0544. arXiv:1310.0544. Bibcode:2013arXiv1310.0544K. Наводот journal бара |journal= (help)
  5. 5,0 5,1 Molnar, Lawrence A.; Van Noord, Daniel; Kinemuchi, Karen; Smolinski, Jason P.; Alexander, Cara E.; Kobulnicky, Henry A.; Cook, Evan M.; Jang, Byoungchan; Steenwyk, Steven D. (2017). „KIC 9832227: A red nova precursor“. American Astronomical Society. 229: 417.04. Bibcode:2017AAS...22941704M.
  6. 6,0 6,1 Molnar, Lawrence A. (7 September 2018). „Supplementary material to Calvin College press release "Team of researchers challenge bold astronomical prediction", September 7, 2018“. calvin.edu. Архивирано од изворникот на 2018-12-16. Посетено на 8 September 2018. Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help)
  7. 7,0 7,1 Kucinski, Matt (7 September 2018). „Team of researchers challenge bold astronomical prediction“. calvin.edu. Посетено на 8 September 2018.
  8. Parks, Jake (7 September 2018). „Two stars will NOT merge and explode into red fury in 2022“. astronomy.com.
  9. Carlisle, Camille (6 January 2017). „Paired Stars in Cygnus En Route to Merger“. Sky and Telescope. Посетено на 12 January 2017.
  10. Socia, Quentin J.; Welsh, William F.; Short, Donald R.; Orosz, Jerome A.; Angione, Ronald J.; Windmiller, Gur; Caldwell, Douglas A.; Batalha, Natalie M. (11 September 2018). „KIC 9832227: Using Vulcan Data to Negate the 2022 Red Nova Merger Prediction“. Astrophysical Journal Letters.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]