BF Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
BF Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 23м &1000000000005350000000053,500с
Деклинација +29° 40′ &1000000000002917300000029,173″
Особености
Спектрален тип Bep+M5III
Променлив тип Симбиотска променлива ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)3.0±5 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −2,056 ± 0,036 млс/г
Дек.: −5,541 ± 0,051 млс/г
Паралакса (π)0.2071 ± 0.0258 млс
Оддалеченостприб. 16.000 сг
(приб. 4.800 пс)
Податоци
Други ознаки
BF Cyg, ALS 10279, WEB 16667, GCRV 11847
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

BF Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 9,3.