BF Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
BF Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 23м &1000000000005350000000053,500с
Деклинација +29° 40′ &1000000000002917300000029,173″
Особености
Спектрален типBep+M5III
Променлив типСимбиотска променлива ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)3.0±5 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −2.056±0.036 mas/yr
Dec.: −5.541±0.051 mas/yr
Паралакса (π)0.2071 ± 0.0258 mas
Растојаниеapprox. 16000 ly
(approx. 4800 pc)
Податоци
Други ознаки
BF Cyg, ALS 10279, WEB 16667, GCRV 11847
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

BF Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 9,3.