Прејди на содржината

V836 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V836 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 21м &1000000000002359200000023,592с
Деклинација +35° 44′ &1000000000001060600000010,606″
Особености
Спектрален тип A0V
B−V Боен показател 0.064
Променлив тип Лириди
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-43.30±7.4 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 11,186 ± 0,052 млс/г
Дек.: −3,555 ± 0,061 млс/г
Паралакса (π)3.3578 ± 0.0406 млс
Оддалеченост970 ± 10 сг
(298 ± 4 пс)
Податоци
Други ознаки
V836 Cyg, BD+35 4496, HIP 105437, SAO 71239
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V836 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 8,76.