V836 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V836 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 21м &1000000000002359200000023,592с
Деклинација +35° 44′ &1000000000001060600000010,606″
Особености
Спектрален типA0V
B−V боен показател0.064
Променлив типЛириди
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-43.30±7.4 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 11.186±0.052 mas/yr
Dec.: −3.555±0.061 mas/yr
Паралакса (π)3.3578 ± 0.0406 mas
Растојание970 ± 10 ly
(298 ± 4 pc)
Податоци
Други ознаки
V836 Cyg, BD+35 4496, HIP 105437, SAO 71239
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V836 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 8,76.