HD 192787

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 192787
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 15м &1000000000000023700000023,7с[1][2]
Деклинација +33° 43′ &1000000000000004600000046″[1][2]
Привидна величина (V)5.66[1][2]
Особености
Спектрален типK0III[1][2]
U−B боен показател0.66[1][2]
B−V боен показател0.91[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.66 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -10 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+33 3827,SAO 69701,HD 192787,HR 7743
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 192787 (BD + 33 3827, SAO 69701,HR 7743) — ѕвезда со привидна величина од 5,66, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 15м &1000000000000002369999923.7с и деклинација +33° 43′ &1000000000000004600000046″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.