V460 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V460 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 42м &100000000000000110000001,1с[1][2]
Деклинација +35° 30′ &1000000000000003700000037″[1][2]
Прив. величина (V) 6.07[1][2]
Особености
Спектрален тип C6.3[1][2]
U−B Боен показател 4.76[1][2]
B−V Боен показател 2.52[1][2]
R−I Боен показател 1.4[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)4.76 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 10 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+34 4500,SAO 71613,HD 206570,HR 8297
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V460 Лебед (BD+34 4500, HD 206570, SAO 71613, HR 8297) — ѕвезда во соѕвездието Лебед, со привидна величина од 6,07, при ректасцензија 21ч 42м &1000000000000000110000001,1с и деклинација +35° 30′ &1000000000000003700000037″。

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.