Прејди на содржината

HD 186927

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 186927
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 45м &1000000000000051400000051,4с[1][2]
Деклинација +35° 0′ &1000000000000004600000046″[1][2]
Прив. величина (V) 6.09[1][2]
Особености
Спектрален тип K0II-III+A2V[1][2]
U−B Боен показател 1[1][2]
B−V Боен показател 1.06[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Други ознаки
BD+34 3701,SAO 68810,HD 186927,HR 7530
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 186927 (BD + 34 3701, SAO 68810,HR 7530) — ѕвезда со привидна величина од 6.09, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 45м &1000000000000005139999951,4с и деклинација +35° 00′ &1000000000000004600000046″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.