Прејди на содржината

HD 192639

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 192639
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 14м &1000000000003042700000030,427с
Деклинација +37° 21′ &1000000000001381500000013,815″
Прив. величина (V) 7,11
Особености
Спектрален тип O7.5Iabf
B−V Боен показател 0,279
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-7.50±0.9 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −4,011 ± 0,051 млс/г
Дек.: −0,748 ± 0,066 млс/г
Паралакса (π)0.3850 ± 0.0336 млс
Оддалеченост8.500 ± 700 сг
(2.600 ± 200 пс)
Податоци
Други ознаки
BD+36 3958, HIP 99768, SAO 69676
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 192639 — ѕвезда син суперџин во соѕвездието Лебед. Со привидна величина од 7,11.