Прејди на содржината

Кеплер-45

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кеплер-45
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед[1]
Ректасцензија 19ч 31м &1000000000029496700000029,4967с[2]
Деклинација +41° 03′ &1000000000005135600000051,356″[2]
Прив. величина (V) 16,88[3]
Особености
Спектрален тип M1 V[4]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: 4,635 ± 0,071[2] млс/г
Дек.: −21,579 ± 0,083[2] млс/г
Паралакса (π)2.5904 ± 0.0434[2] млс
Оддалеченост1.260 ± 20 сг
(386 ± 6 пс)
Податоци
Маса0.59 ± 0.06[5] M
Полупречник0.55 ± 0.11[5] R
Температура3820 ± 90[5] K
Други ознаки
Кеплер-45, KOI-254, KIC 5794240, 2MASS J19312949+4103513
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
KIC— податоци

Кеплер-45 или KOI-254ѕвезда во северното соѕвездие Лебед. Сместена е на небесните координати: ректасцензија 19ч 31м &1000000000002949500000029,495с и деклинација +41° 03′ &1000000000000513700000051,37″.[6] Со привидна величина од 16,88,[4] оваа премногу темна за да се забележи со човековото око.

Планетарен систем Кеплер-45[7]
Придружници Маса Голема полуоска
(ае)
Орбитален период
(денови)
Занесеност Наклон Полупречник
b 0,5505 MJ 0,030 2,455239 11 R

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Cygnus – constellation boundary“, The Constellations, International Astronomical Union, Посетено на 2011-12-15
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Gaia Data Release 2 Vizier catalog entry
  3. „Kepler-45“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. Посетено на 28 January 2018. (англиски)
  4. 4,0 4,1 Muirhead, Philip S.; Hamren, Katherine; Schlawin, Everett; Rojas-Ayala, Bárbara; Covey, Kevin R.; и др. (May 2012). „Characterizing the Cool Kepler Objects of Interests. New Effective Temperatures, Metallicities, Masses, and Radii of Low-mass Kepler Planet-candidate Host Stars“. The Astrophysical Journal Letters. 750 (2). L37. arXiv:1109.1819. Bibcode:2012ApJ...750L..37M. doi:10.1088/2041-8205/750/2/L37.
  5. 5,0 5,1 5,2 Kepler-45b, NASA Ames Research Center, Архивирано од изворникот на 2017-03-31, Посетено на 2011-12-06
  6. „Kepler Discoveries“. 2011-12-05. Архивирано од изворникот на 2017-04-01. Посетено на 2019-07-14.
  7. Schneider, Jean, „Star: Kepler-45“, Extrasolar Planets Encyclopaedia, Paris Observatory, Архивирано од изворникот на 2014-03-04, Посетено на 2011-12-06

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000001900000019ч &1000000000000003100000031м &1000000000002949500000029,495с, +&1000000000000004100000041° &1000000000000000300000003′ &1000000000000513700000051,37″