CI Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
CI Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 50м &1000000000001183400000011,834с
Деклинација +35° 41′ &1000000000000300000000003,000″
Особености
Спектрален тип Bep+M5III
B−V Боен показател 0.889
Променлив тип алголски
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)14.96±0.23 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −3,100 ± 0,075 млс/г
Дек.: −2,609 ± 0,088 млс/г
Паралакса (π)0.5596 ± 0.0500 млс
Оддалеченост5.800 ± 500 сг
(1.800 ± 200 пс)
Податоци
Други ознаки
CI Cyg, JP11 5434, HIP 97594, WEB 17161
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

CI Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 9,90.