CI Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
CI Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 50м &1000000000001183400000011,834с
Деклинација +35° 41′ &1000000000000300000000003,000″
Особености
Спектрален типBep+M5III
B−V боен показател0.889
Променлив типАлголида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)14.96±0.23 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −3.100±0.075 mas/yr
Dec.: −2.609±0.088 mas/yr
Паралакса (π)0.5596 ± 0.0500 mas
Растојание5800 ± 500 ly
(1800 ± 200 pc)
Податоци
Други ознаки
CI Cyg, JP11 5434, HIP 97594, WEB 17161
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

CI Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 9,90.