Кеплер-22

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кеплер-22

Претстава на системот Кеплер-22b, во споредба со внатрешниот Сончев Систем.
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед[1]
Ректасцензија 19ч 16м &1000000000052190400000052,1904с[2]
Деклинација +47° 53′ &1000000000000394800000003,948″[2]
Прив. величина (V) 11,664[3]
Особености
Спектрален тип G5V[4]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: −39,717 ± 0,052[2] млс/г
Дек.: −66,687 ± 0,046[2] млс/г
Паралакса (π)5.1088 ± 0.0242[2] млс
Оддалеченост638 ± 3 сг
(195,7 ± 0,9 пс)
Апсолутна величина (MV)~5,27
Апсолутна болометриска величина (Mbol)~4,98
Податоци
Маса0.970 ± 0.060[3] M
Полупречник0.979 ± 0.020[3] R
Сјајност0.79 ± 0.04[3] L
Сјајност (болометричка)0,8 L
Сјајност (виизуелна, LV)~0,67 L
Температура5518 ± 44[3] K
Вртежна брзина (v sin i)0.6 ± 1.0[3] км/с
Други ознаки
KOI-87, KIC 10593626, GSC 03546-02301, 2MASS J19165219+4753040[5]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
KIC— податоци

Кеплер-22ѕвезда во северното соѕвездие Лебед, која во орбита има планета во животопогодниот појас. Нејзината местоположба ги има следниве небесни координати: ректасцензија 19ч 16м &1000000000000052200000052,2с и деклинација +47° 53′ &100000000000000420000004,2″.[6] Со привидна величина од 11,7,[3] со што е премногу темна за да се забележи со голо око. Може да се набљудува со телескоп кој има отвор од најмалку 4 ин (10 cм).[7] Проценетото растојание до Кеплер-22 е 638 светлосна годинаs (196 парсекs).[2]

Кеплер-22 е малку поладна и помала ѕвезда од Сонцето,[8] со ниско присуство на елементи со поголема маса од хелиумот.[3] Ѕвездата е од спектрален тип G5V, додека пак сјајноста останува неопрределена.[4] Оваа ѕвезда зрачи 79%[3] of од Сончевата сјајност од нејзината надворешна атмосфера при делотворна температура од 5.518 K,[3] со што има жолтеникаво обоен блесок на ѕвезда жолто џуџе.[9] Со предвидена вртежна брзина од 0,6 км/с[3] се добива впечаток на ѕвезда со спор период на вртење.

Планетарен систем[уреди | уреди извор]

На 5 декември 2011 година, научниците од Кеплеровата мисија објавија дека е можно Кеплер-22b да биде можна земјовидна планета во орбита во животопогодниот појас.[10] Ова беше значително, бидејќи ова е првата вонсончева планета со големина слична на Земјата (двојно поголема)[10] за која е потврдено дека е во животопогодниот појас.[11]

Планетарен систем Кеплер-22[4]
Придружници Маса Голема полуоска
(ае)
Орбитален период
(денови)
Занесеност Наклон Полупречник
b < 0,11 MJ 0,849 ± 0,018 289,8623 +0,016
−0,02
2,4 R

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Cygnus – constellation boundary“, The Constellations, International Astronomical Union, Посетено на 2011-12-15
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Gaia Data Release 2 Vizier catalog entry
 3. 3,00 3,01 3,02 3,03 3,04 3,05 3,06 3,07 3,08 3,09 3,10 Kepler-22b, NASA Ames Research Center, Архивирано од изворникот на 2017-03-31, Посетено на 2011-12-06
 4. 4,0 4,1 4,2 Schneider, Jean, „Star: Kepler-22“, Extrasolar Planets Encyclopaedia, Paris Observatory, Архивирано од изворникот на 2012-01-19, Посетено на 2011-12-06
 5. „GSC 03546-02301 -- Star“, SIMBAD, Centre de Données astronomiques de Strasbourg, Посетено на 2011-12-08
 6. „Kepler Discoveries“. 2011-12-05. Архивирано од изворникот на 2017-04-01. Посетено на 2019-07-12.
 7. Sherrod, P. Clay; Koed, Thomas L. (2003), A Complete Manual of Amateur Astronomy: Tools and Techniques for Astronomical Observations, Astronomy Series, Courier Dover Publications, стр. 9, ISBN 0486428206
 8. „Kepler Confirms First Planet in Habitable Zone of Sun-Like Star“. Universe Today. 2011-12-05.
 9. „The Colour of Stars“, Australia Telescope, Outreach and Education, Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation, December 21, 2004, Архивирано од изворникот на 2013-12-03, Посетено на 2012-01-16
 10. 10,0 10,1 Boyle, Rebecca (December 5, 2011). „Kepler Team Confirms First Earth-like planet in a habitable zone, And Finds 1,094 More Worlds“. Popular Science. Посетено на December 5, 2011.
 11. „NASA Telescope Confirms Alien Planet in Habitable Zone“. Space.com. 2011-12-05.

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000001900000019ч &1000000000000001600000016м &1000000000000052200000052,2с, +&1000000000000004700000047° &1000000000000005300000053′ &100000000000000420000004,2″