HD 186377

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 186377
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 42м &1000000000000044600000044,6с[1][2]
Деклинација +32° 25′ &1000000000000003600000036″[1][2]
Привидна величина (V)5.94[1][2]
Особености
Спектрален типA5III[1][2]
U−B боен показател0.14[1][2]
B−V боен показател0.11[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.14 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -7 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+32 3531,SAO 68730,HD 186377,HR 7502
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 186377 (BD + 32 3531, SAO 68730, HR 7502) — ѕвезда со привидна величина од 5.94, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 42м &1000000000000004460000044.6с и деклинација +32° 25′ &1000000000000003600000036″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.