V1974 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V1974 Лебед

V1974 Лебед гледан со вселенскиот телескоп „Хабл“ во јануари 1994 г.[1]
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 30м &1000000000000316100000031,61с[2]
Деклинација +52° 37′ &1000000000000051300000051,3″[2]
Прив. величина (V) 4,3 (најг.) >21 (најм.)[3]
Астрометрија
Оддалеченост1.631+261
131
[3] пс
Особености
Променлив тип неонска нова[4]
Други ознаки
Nova Cyg 1975, AAVSO 2027+52, V1974 Cyg, 2MASS J20303161+5237513[5]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1974 Лебед или Нова во Лебед 1992 — релативно сјајна нова во соѕвездието Лебед. Забележана е на 19 февруари 1992 година од страна на Питер Колинс. Во тој период нејзината ѕвездена величниа изнесувала 6, достигнувајќи максимална вредност од 4,4. Согорувањето на водородот завршило 2 години подоцна, во 1994 година. Станува збор за неонска нова.Ова е првата нова која е набјудувана од самото создавање до згаснувањето, и е пресметано дека е на растојание од 10 430 светлосни години од Земјата.

Истовремено била набјудувана со Хабловиот големобрзински фотометар.[6] Истиот инструмент снимал мала количина на ултравиолетова светлина.[6]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Nova Cygni 1992“. esahubble.org. ESA. Посетено на 4 јануари 2021.
  2. 2,0 2,1 Cutri, R.M.; Skrutskie, M.F.; van Dyk, S.; Beichman, C.A.; Carpenter, J.M.; Chester, T.; Cambresy, L.; Evans, T.; Fowler, J.; Gizis, J.; Howard, E.; Huchra, J.; Jarrett, T.; Kopan, E.L.; Kirkpatrick, J.D.; Light, R.M.; Marsh, K.A.; McCallon, H.; Schneider, S.; Stiening, R.; Sykes, M.; Weinberg, M.; Wheaton, W.A.; Wheelock, S.; Zacarias, N. (јуни 2003). „VizieR Online Data Catalog: 2MASS All-Sky Catalog of Point Sources (Cutri+ 2003)“. VizieR On-line Data Catalog. Bibcode:2003yCat.2246....0C.
  3. 3,0 3,1 Schaefer, Bradley E. (декември 2018). „The distances to Novae as seen by Gaia“. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 481 (3): 3033–3051. arXiv:1809.00180. Bibcode:2018MNRAS.481.3033S. doi:10.1093/mnras/sty2388. S2CID 118925493.
  4. Hachisu, Izumi; Kato, Mariko (јануари 2016). „Light-curve Analysis of Neon Novae“. The Astrophysical Journal. 816 (1): 26. arXiv:1511.06819. Bibcode:2016ApJ...816...26H. doi:10.3847/0004-637X/816/1/26. S2CID 118690985.
  5. „V1974 Cygni“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. (англиски)
  6. 6,0 6,1 Ultraviolet photometry of Nova Cygni 1992 obtained with the high speed photometer

Надворешни врски[уреди | уреди извор]