V598 Крма

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V598 Puppis
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (Рамноденица)
Соѕвездие Крма
Ректасцензија 07ч 05м &1000000000004250700000042,507с[1]
Деклинација −38° 14′ &1000000000000394300000039,43″[1]
Прив. величина (V) 4.1 - 16.0[2]
Особености
Променлив тип Нова[2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)+292[3] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −1.0[4] млс/г
Дек.: −2.3[4] млс/г
Други ознаки
Nova Puppis 2007b, V598 Pup, 2MASS J07054250-3814394, ПОСД-A2.0 0450-03360039
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V598 Крма (Puppis) ― името дадено за новата во галаксијата Млечен Пат. USNO-A2.0 0450-03360039, каталошки број за ѕвезда, која била откриена дека е многу посветла од нормално во емитувањата на X-зраци на 9 октомври 2007 година, од страна на XMM-Њутн телескопот на Европската вселенска агенција.[5] На крајот, ѕвездата била потврдена за 600 пати посјајна од нормалната со телескопот Магелан-Клеј во опсерваторијата Лас Кампанас во Чиле.

Новата е службено именувана како V598 Крма (Puppis) и е „една од најсветлите речиси една деценија“.[5] И покрај нејзината осветленост, новата очигледно била пропуштена од аматери и професионални астрономи сè додека XMM-Њутн не го забележал необичниот извор на Х-зраци додека се вртел од една цел на друга. Сенебесното автоматското истражување утврдило дека таа нова се случила на 5 јуни 2007 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Cutri, R. M.; Skrutskie, M. F.; Van Dyk, S.; Beichman, C. A.; Carpenter, J. M.; Chester, T.; Cambresy, L.; Evans, T.; Fowler, J.; Gizis, J.; Howard, E.; Huchra, J.; Jarrett, T.; Kopan, E. L.; Kirkpatrick, J. D.; Light, R. M.; Marsh, K. A.; McCallon, H.; Schneider, S.; Stiening, R.; Sykes, M.; Weinberg, M.; Wheaton, W. A.; Wheelock, S.; Zacarias, N. (2003). „VizieR Online Data Catalog: 2MASS All-Sky Catalog of Point Sources (Cutri+ 2003)“. VizieR On-line Data Catalog: II/246. Originally Published in: 2003yCat.2246....0C. 2246. Bibcode:2003yCat.2246....0C.
  2. 2,0 2,1 Samus, N. N.; Durlevich, O. V.; и др. (2009). „VizieR Online Data Catalog: General Catalogue of Variable Stars (Samus+ 2007-2013)“. VizieR On-line Data Catalog: B/GCVS. Originally Published in: 2009yCat....102025S. 1. Bibcode:2009yCat....102025S.
  3. Feast, M. W.; Thackeray, A. D.; Wesselink, A. J. (1960). „The brightest stars in the Magellanic Clouds“. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 121 (4): 337–385. Bibcode:1960MNRAS.121..337F. doi:10.1093/mnras/121.4.337.
  4. 4,0 4,1 Høg, E.; Fabricius, C.; Makarov, V. V.; Urban, S.; Corbin, T.; Wycoff, G.; Bastian, U.; Schwekendiek, P.; Wicenec, A. (2000). „The Tycho-2 catalogue of the 2.5 million brightest stars“. Astronomy and Astrophysics. 355: L27. Bibcode:2000A&A...355L..27H. doi:10.1888/0333750888/2862.
  5. 5,0 5,1 „SPACE.com -- The Exploding Star That Everyone Missed“. Посетено на 14 септември 2021.