HD 194152

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 194152
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 22м &100000000000000540000005,4с[1][2]
Деклинација +45° 47′ &1000000000000004200000042″[1][2]
Привидна величина (V)5.58[1][2]
Особености
Спектрален типK0III[1][2]
U−B боен показател1.02[1][2]
B−V боен показател1.08[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)1.02 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -22 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+45 3152,SAO 49531,HD 194152,HR 7798
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 194152 (BD + 45 3152, SAO 49531, HR 7798) — ѕвезда со привидна величина од 5.58, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 22м &100000000000000054000005.4с и деклинација +45° 47′ &1000000000000004200000042″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.