Прејди на содржината

Кеплер-28

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кеплер-28
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед[1]
Ректасцензија 19ч 28м &1000000000032890500000032,8905с[2]
Деклинација +42° 25′ &1000000000004595900000045,959″[2]
Прив. величина (V) 15,306[3]
Особености
Спектрален тип M0V[4]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: −0,488 ± 0,042[2] млс/г
Дек.: 11,692 ± 0,042[2] млс/г
Паралакса (π)2.2527 ± 0.0241[2] млс
Оддалеченост1.450 ± 20 сг
(444 ± 5 пс)
Податоци
Маса0.75[3] M
Полупречник0.70[3] R
Сјајност[3] L
Температура4590[3] K
Вртење17,951 ± 0,016[5]
Вртежна брзина (v sin i)0.6[3] км/с
Други ознаки
KOI-870, KIC 6949607, 2MASS J19283288+4225459
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
KIC— податоци

Кеплер-28ѕвезда во северното соѕвездие Лебед. Во нејзина орбита има две вонсончеви планети. Сместена е при небесните координати: ректасцензија 19ч 28м &1000000000003288700000032,887с и деклинација +42° 25′ &1000000000000459100000045,91″.[6] Со привидна величина во 15,036,[3] оваа ѕвезда е премногу темна за да се види со човеково око.

Планетарен систем Кеплер-28[7]
Придружници Маса Голема полуоска
(ае)
Орбитален период
(денови)
Занесеност Наклон Полупречник
b 1,51 MJ 0,062 5,9123
c 1,36 MJ 0,081 8,9858
Компаративни димензии Земја, Kepler-28 b и Јупитер (планета).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Cygnus – constellation boundary“, The Constellations, International Astronomical Union, Посетено на 2011-12-15
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Brown, A. G. A.; и др. (Gaia collaboration) (август 2018). „Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties“. Astronomy & Astrophysics. 616. A1. arXiv:1804.09365. Bibcode:2018A&A...616A...1G. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Gaia Data Release 2 Vizier catalog entry
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 Kepler-28b, NASA Ames Research Center, Архивирано од изворникот на 2017-03-31, Посетено на 2011-12-06
  4. „Kepler-28“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. Посетено на 10 January 2017. (англиски)
  5. McQuillan, A.; Mazeh, T.; Aigrain, S. (2013). „Stellar Rotation Periods of The Kepler objects of Interest: A Dearth of Close-In Planets Around Fast Rotators“. The Astrophysical Journal Letters. 775 (1). L11. arXiv:1308.1845. Bibcode:2013ApJ...775L..11M. doi:10.1088/2041-8205/775/1/L11.
  6. „Kepler Discoveries“. 2011-12-05. Архивирано од изворникот на 2017-04-01. Посетено на 2019-07-12.
  7. Schneider, Jean, „Star: Kepler-28“, Extrasolar Planets Encyclopaedia, Paris Observatory, Архивирано од изворникот на 2012-04-26, Посетено на 2011-12-06

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000001900000019ч &1000000000000002800000028м &1000000000003288700000032,887с, +&1000000000000004200000042° &1000000000000002500000025′ &1000000000000459100000045,91″