Кеплер-28

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кеплер-28
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Лебед[1]
Ректасцензија 19ч 28м &1000000000032890500000032,8905с[2]
Деклинација +42° 25′ &1000000000004595900000045,959″[2]
Привидна величина (V)15,306[3]
Особености
Спектрален типM0V[4]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) RA: −0.488±0.042[2] mas/yr
Dec.: 11.692±0.042[2] mas/yr
Паралакса (π)2.2527 ± 0.0241[2] mas
Растојание1450 ± 20 ly
(444 ± 5 pc)
Податоци
Маса0.75[3] M
Полупречник0.70[3] R
Сјајност[3] L
Температура4590[3] K
Вртење17.951±0.016 days[5]
Вртежна брзина (v sin i)0.6[3] км/с
Други ознаки
KOI-870, KIC 6949607, 2MASS J19283288+4225459
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
KIC— податоци

Кеплер-28ѕвезда во северното соѕвездие Лебед. Во нејзина орбита има две вонсончеви планети. Сместена е при небесните координати: ректасцензија 19ч 28м &1000000000003288700000032,887с и деклинација +42° 25′ &1000000000000459100000045,91″.[6] Со привидна величина во 15,036,[3] оваа ѕвезда е премногу темна за да се види со човеково око.

Планетарен систем Кеплер-28[7]
Прудружници Маса Голема полуоска
(ае)
Орбитален период
(дена)
Занесување Наклон Полупречник
b 1,51 MJ 0,062 5,9123
c 1,36 MJ 0,081 8,9858

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Cygnus – constellation boundary“, The Constellations, International Astronomical Union, конс. 2011-12-15 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Brown, A. G. A. (август 2018 г). 'Gaia Data Release 2: Summary of the contents and survey properties. „Astronomy & Astrophysics“ том  616: A1. doi:10.1051/0004-6361/201833051. Bibcode2018A&A...616A...1G.  Gaia Data Release 2 Vizier catalog entry
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 Kepler-28b, NASA Ames Research Center, конс. 2011-12-06 
  4. „Kepler-28“. SIMBAD. Центар за астрономски податоци во Стразбур. конс. 10 January 2017.  (англиски)
  5. McQuillan, A.; Mazeh, T.; Aigrain, S.. Stellar Rotation Periods of The Kepler objects of Interest: A Dearth of Close-In Planets Around Fast Rotators. „The Astrophysical Journal Letters“ том  775 (1): L11. doi:10.1088/2041-8205/775/1/L11. Bibcode2013ApJ...775L..11M. 
  6. „Kepler Discoveries“. 2011-12-05. 
  7. Schneider, Jean, „Star: Kepler-28“, Extrasolar Planets Encyclopaedia (Paris Observatory), Архивирано од изворникот на 2012-04-26, конс. 2011-12-06 

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000001900000019ч &1000000000000002800000028м &1000000000003288700000032,887с, +&1000000000000004200000042° &1000000000000002500000025′ &1000000000000459100000045,91″