AA Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
AA Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 04м &1000000000002760500000027,605с
Деклинација +36° 49′ &1000000000000046300000000,463″
Особености
Спектрален типS6/3
B−V боен показател2.165
Променлив типS-ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)11.40±0.8 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −5.379±0.163 mas/yr
Dec.: −4.949±0.177 mas/yr
Паралакса (π)1.2895 ± 0.0925 mas
Растојание2500 ± 200 ly
(780 ± 60 pc)
Податоци
Други ознаки
AA Cyg, BD+36 3852, HIP 98856, SAO 69360
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

AA Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 6,5.