AA Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
AA Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 04м &1000000000002760500000027,605с
Деклинација +36° 49′ &1000000000000046300000000,463″
Особености
Спектрален тип S6/3
B−V Боен показател 2.165
Променлив тип S-ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)11.40±0.8 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −5,379 ± 0,163 млс/г
Дек.: −4,949 ± 0,177 млс/г
Паралакса (π)1.2895 ± 0.0925 млс
Оддалеченост2.500 ± 200 сг
(780 ± 60 пс)
Податоци
Други ознаки
AA Cyg, BD+36 3852, HIP 98856, SAO 69360
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

AA Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 6,5.