CV Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
CV Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 54м &1000000000002090500000020,905с
Деклинација +38° 02′ &1000000000004997200000049,972″
Особености
Спектрален типF8III
Променлив типПроменлива ѕвезда од типот на W Голема Мечка
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)80.0 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 2.139±0.038 mas/yr
Dec.: 3.193±0.040 mas/yr
Паралакса (π)1.4000 ± 0.0233 mas
Растојание2.330 ± 40 ly
(710 ± 10 pc)
Податоци
Други ознаки
CV Cyg, GCRV 12259, KIC 2899573, WEB 17235
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

CV Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 6,5.