Прејди на содржината

CV Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
CV Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 54м &1000000000002090500000020,905с
Деклинација +38° 02′ &1000000000004997200000049,972″
Особености
Спектрален тип F8III
Променлив тип Променлива ѕвезда од типот на W Голема Мечка
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)80.0 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 2,139 ± 0,038 млс/г
Дек.: 3,193 ± 0,040 млс/г
Паралакса (π)1.4000 ± 0.0233 млс
Оддалеченост2.330 ± 40 сг
(710 ± 10 пс)
Податоци
Други ознаки
CV Cyg, GCRV 12259, KIC 2899573, WEB 17235
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

CV Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 6,5.