HD 193217

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 193217
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 17м &1000000000000029100000029,1с[1][2]
Деклинација +42° 43′ &1000000000000001900000019″[1][2]
Прив. величина (V) 6.29[1][2]
Особености
Спектрален тип K4II:[1][2]
U−B Боен показател 1.91[1][2]
B−V Боен показател 1.64[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)1.91 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -17 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+42 3670,SAO 49425,HD 193217,HR 7762
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 193217 (BD + 42 3670, SAO 49425, HR 7762) — ѕвезда со привидна величина од 6.29, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 17м &1000000000000002910000029,1с и деклинација +42° 43′ &1000000000000001900000019″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.