V1794 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V1794 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 53м &1000000000005365200000053,652с
Деклинација +44° 23′ &1000000000001107800000011,078″
Особености
Спектрален типG5III-IV
B−V боен показател0.785
Променлив типВртежна променлива ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-30.76±0.33 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 26.323±0.061 mas/yr
Dec.: −0.742±0.066 mas/yr
Паралакса (π)8.9015 ± 0.0400 mas
Растојание366 ± 2 ly
(112.3 ± 0.5 pc)
Податоци
Други ознаки
V1794 Cyg, BD+43 3759, HIP 103144, SAO 50198
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1794 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 7,24.