V1794 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V1794 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 53м &1000000000005365200000053,652с
Деклинација +44° 23′ &1000000000001107800000011,078″
Особености
Спектрален тип G5III-IV
B−V Боен показател 0.785
Променлив тип Вртежна променлива ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-30.76±0.33 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 26,323 ± 0,061 млс/г
Дек.: −0,742 ± 0,066 млс/г
Паралакса (π)8.9015 ± 0.0400 млс
Оддалеченост366 ± 2 сг
(112,3 ± 0,5 пс)
Податоци
Други ознаки
V1794 Cyg, BD+43 3759, HIP 103144, SAO 50198
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1794 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 7,24.