Прејди на содржината

HD 197037

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 197037
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 39м &1000000000000003296014032,96.014с
Деклинација +42° 14′ &1000000000000005478450054,7.845″
Прив. величина (V) 6,809
Особености
Спектрален тип F7V
B−V Боен показател 0,507
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-21.12±0.14 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −62,898 ± 0,043 [1] млс/г
Дек.: −221,859 ± 0,047[1] млс/г
Паралакса (π)30.0966 ± 0.0262 млс
Оддалеченост108,37 ± 0,09 сг
(33,23 ± 0,03 пс)
Податоци
Маса1,11[1] M
Температура6150±100[1] K
Старост1,90[1] Гг.
Други ознаки
BD+41 3845, HIP 101948, SAO 49900
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 197037 - ѕвезда, која се наоѓа во соѕвездието Лебед на растојание од околу 107 светлосни години од нас. Во орбита околу ѕвездата досега е забележана една планета.

Особености[уреди | уреди извор]

HD 197037 е ѕвезда со привидна величина од 6,8, првпат во астрономската литература се споменува во каталогот на Хенри Драпер, објавен на почетокот на XX век. Масата на ѕвездата е еднаква на 1,11 од масата на Сонцето.[1] Температурата на површината на HD 197037 е околу 6150 Келвини. Нејзината старост се проценува на околу 1,9 милијарди години.

Планетарниот систем[уреди | уреди извор]

Во 2012 година, група астрономи кои работат со телескопот Хоби-Еберл го објавија откривањето на [1] планетата HD 197037b во системот. Тоа е гасовит џин, со маса еднаква на 79% од масата на Јупитер. Планетата е во орбита на растојание од 2,07 ае. од матичната ѕвезда, орбитирајќи за период од 1036 дена. Откривањето на планетата е извршено Доплерова спектроскопија.

Планета Маса( М Ј ) Полупречник( Р ј ) Орбитален период (денови) Голема полуоска (ае) Орбитално занесување
b 0,79 ± 0,05 - 1036 ± 13 2,07 ± 0,05 0,22 ± 0,07

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 Paul Robertson, Michael Endl, William D. Cochran, Phillip J. MacQueen, Robert A. Wittenmyer, J. Horner, Erik J. Brugamyer, Attila E. Simon, Stuart I. Barnes, Caroline Caldwell (1 Feb 2012). „The McDonald Observatory Planet Search: New Long-Period Giant Planets, and Two Interacting Jupiters in the HD 155358 System“ (англиски). Arxiv.org. Посетено на 2013-03-02.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]