Прејди на содржината

19 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
19 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 50м &1000000000000003399000033,99с
Деклинација +38° 43′ &1000000000000002069999920,70″[1]
Особености
Спектрален тип M2III[1]
B−V Боен показател 1.665
Променлив тип Долгопериодична променлива ѕвезда[2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-38,89±0,14 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 12,89±0,20 млс/г
Дек.: 105,49±0,23 млс/г
Паралакса (π)4.0759 ± 0.2118 млс
Оддалеченост800 ± 40 сг
(250 ± 10 пс)
Податоци
Други ознаки
V1509 Cygni, GCRV 12204, IRC +40364, TYC 3137-3764-1, GEN# +1.00187849, 2MASS J19503400+3843203, UBV M 24220, ADS 13014 A, GSC 03137-03764, PLX 4675, WDS J19506+3843A, AG+38 1913, HD 187849, PLX 4675.00, WEB 17166, BD+38 3780, HIC 97630, PPM 83662, DS98 281, CCDM J19506+3843A, HIP 97630, RAFGL 2466, AAVSO 1947+38C, CSI+38 3780 1, HR 7566, SAO 68947, Gaia DR2 2072979060791869568, CSV 4848, IDS 19470+3828 A, SKY# 37120, GC 27486, IRAS 19487+3835, P 1924[1]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

19 Лебед (V1509 Лебед) — спора неправилна променлива ѕвезда од типот LB [2] во соѕвездието Лебед .

Ѕвездата ја менува својата привидна величина меѓу 5,08 и 5, 4 без да се забележи некоја периодичност.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Centre de Données astronomiques de Strasbourg (4 март 2019). „Basic data: V* 9 Cyg – Spectroscopic binary“.
  2. 2,0 2,1 2,2 AAVSO – American Association of Variable Star Observers (4 март 2019). „NSV 24817“. The International Variable Star Index.