HD 184960

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 184960
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 34м &1000000000000019800000019,8с[1][2]
Деклинација +51° 14′ &1000000000000001200000012″[1][2]
Прив. величина (V) 5.73[1][2]
Особености
Спектрален тип F7V[1][2]
U−B Боен показател 0[1][2]
B−V Боен показател 0.48[1][2]
R−I Боен показател 0.28[1][2]
Астрометрија
Други ознаки
BD+50 2815,SAO 31782,HD 184960,HR 7451
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 184960 (BD + 50 2815, SAO 31782, HR 7451) — ѕвезда со привидна величина од 5,73, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 34м &1000000000000001980000019,8с и деклинација +51° 14′ &1000000000000001200000012″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.