HD 201834

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 201834
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 10м &1000000000000015600000015,6с[1][2]
Деклинација +53° 33′ &1000000000000004800000048″[1][2]
Привидна величина (V)5.73[1][2]
Особености
Спектрален типB9III[1][2]
U−B боен показател-0.45[1][2]
B−V боен показател-0.12[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.45 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -21 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+52 2880,SAO 33185,HD 201834,HR 8106
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 201834 (BD + 52 2880, SAO 33185, HR 8106) — ѕвезда со привидна величина од 5.73, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 10м &1000000000000001559999915.6с и деклинација +53° 33′ &1000000000000004800000048″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.