SU Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
SU Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 44м &1000000000000048700000048,7с[1][2]
Деклинација +29° 15′ &1000000000000005300000053″[1][2]
Прив. величина (V) 6.82[1][2]
Особености
Спектрален тип F2I[1][2]
U−B Боен показател 0.2[1][2]
B−V Боен показател 0.64[1][2]
R−I Боен показател 0.39[1][2]
Астрометрија
Други ознаки
BD+28 3460,SAO 87659,HD 186688,HR 7518
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

SU Лебед (BD+28 3460, HD 186688, SAO 87659, HR 7518) — ѕвезда во соѕвездието Лебед, со привидна величина од 6,82, при ректасцензија 19ч 44м &1000000000000004870000048,7с и деклинација +29° 15′ &1000000000000005300000053″.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.