U Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
U Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 19м &1000000000000003660000036.60с
Деклинација +47° 53′ &1000000000000003909000039.09″[1]
Особености
Спектрален типC9,2e[1]
B−V боен показател3,310±0,510[2]
Променлив типМирида[3]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)10,0±0,9 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −1.980±0.097 mas/yr
Dec.: 3.153±0.096 mas/yr
Паралакса (π)1.3039 ± 0.0549 mas
Растојание2500 ± 100 ly
(770 ± 30 pc)
Податоци
Други ознаки
U Cyg, BD+47 3077, HIP 100219, SAO 49477
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

U Лебед пулсирачка промнелива ѕвезда од видот на Мириди, во соѕвездието Лебед.[3]

U Лебед ја менува својата привидна величина во распонот од 5,9 до 12,1 во период од 463,24 денови.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Centre de Données astronomiques de Strasbourg (5 april 2017). „Basic data: V* U Cyg – Carbon Star“. 
  2. van Leeuwen (5 april 2017). „Hipparcos, the New Reduction“. 
  3. 3,0 3,1 3,2 AAVSO – American Association of Variable Star Observers (5 april 2017). „U Cyg“. The International Variable Star Index.