NGC 6884

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6884

{{{опис}}}

Соѕвездие Лебед
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 10 м 23,7 с
Деклинација +46° 27' 42""
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
10,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,6
Физички податоци
Привидни димензии 0,25' x ?'
Историја
Откривач Ралф Коупленд
Откриена 20 септември 1884
Други ознаки NGC 6766, PK 82+7.1, CS=15.6

NGC 6884планетарна маглина во соѕвездието Лебед, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6884 се споменува и како NGC 6766, PK 82+7.1, CS=15.6.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 20 септември 1884 година од страна на Ралф Коупленд, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6884 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,6 m.[2] NGC 6884 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,25'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 10 м 23,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +46° 27' 42"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6884 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 84; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3559. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1099.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]