HD 199098

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 199098
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 53м &1000000000000018600000018,6с[1][2]
Деклинација +45° 10′ &1000000000000005500000055″[1][2]
Прив. величина (V) 5.45[1][2]
Особености
Спектрален тип K0II[1][2]
U−B Боен показател 0.93[1][2]
B−V Боен показател 1.1[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.93 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -24 млс/г
Дек.:  млс/г
Паралакса (π)-0.005 млс
Други ознаки
BD+44 3617,SAO 50182,HD 199098,HR 8003
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 199098 (BD + 44 3617, SAO 50182, HR 8003) — ѕвезда со привидна величина од 5.45, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 53м &1000000000000001860000018,6с и деклинација +45° 10′ &1000000000000005500000055″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.