HD 201345

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 201345
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 07м &1000000000005541500000055,415с
Деклинација +33° 23′ &1000000000004922600000049,226″
Прив. величина (V) 7,764
Особености
Спектрален тип ON9.2IV
B−V Боен показател -0,144
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)9.20±2.5 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 1,372 ± 0,068 млс/г
Дек.: −8,662 ± 0,094 млс/г
Паралакса (π)0.3135 ± 0.0548 млс
Оддалеченостприб. 10.000 сг
(приб. 3.200 пс)
Податоци
Други ознаки
BD+32 4060, HIP 104316, SAO 70953
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 201345 — ѕвезда во соѕвездието Лебед. Со привидна величина од 7,764.