HD 201345

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 201345
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 07м &1000000000005541500000055,415с
Деклинација +33° 23′ &1000000000004922600000049,226″
Привидна величина (V)7,764
Особености
Спектрален типON9.2IV
B−V боен показател-0,144
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)9.20±2.5 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 1.372±0.068 mas/yr
Dec.: −8.662±0.094 mas/yr
Паралакса (π)0.3135 ± 0.0548 mas
Растојаниеapprox. 10000 ly
(approx. 3200 pc)
Податоци
Други ознаки
BD+32 4060, HIP 104316, SAO 70953
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 201345 — ѕвезда во соѕвездието Лебед. Со привидна величина од 7,764.