Прејди на содржината

V517 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V517 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 47м &1000000000002359500000023,595с
Деклинација +43° 44′ &1000000000003973900000039,739″
Особености
Спектрален тип A0/5
Променлив тип Хербигова Ae/Be-ѕвезда
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: −1,477 ± 0,051 млс/г
Дек.: −2,160 ± 0,057 млс/г
Паралакса (π)1.2836 ± 0.0381 млс
Оддалеченост2.540 ± 80 сг
(780 ± 20 пс)
Податоци
Други ознаки
V517 Cyg, JP11 5436, SV* R 87, SV* P 2242
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V517 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 12,5.