V517 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V517 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 47м &1000000000002359500000023,595с
Деклинација +43° 44′ &1000000000003973900000039,739″
Особености
Спектрален типA0/5
Променлив типХербигова Ae/Be ѕвезда
Астрометрија
Сопствено движење (μ) RA: −1.477±0.051 mas/yr
Dec.: −2.160±0.057 mas/yr
Паралакса (π)1.2836 ± 0.0381 mas
Растојание2540 ± 80 ly
(780 ± 20 pc)
Податоци
Други ознаки
V517 Cyg, JP11 5436, SV* R 87, SV* P 2242
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V517 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 12,5.