HD 183986

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 183986
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 30м &1000000000000046900000046,9с[1][2]
Деклинација +36° 13′ &1000000000000004300000043″[1][2]
Привидна величина (V)6.25[1][2]
Особености
Спектрален типB9.5III[1][2]
U−B боен показател-0.11[1][2]
B−V боен показател-0.04[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.11 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 11 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Паралакса (π)0.005 mas
Други ознаки
BD+35 3658,SAO 68417,HD 183986,HR 7419
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 183986 (BD+35 3658, SAO 68417,HR 7419) — ѕвезда со привидна величина од 6.25, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 30м &1000000000000004689999946.9с и деклинација +36° 13′ &1000000000000004300000043″ .


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.