Прејди на содржината

V729 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V729 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 32м &1000000000002242400000022,424с
Деклинација +41° 18′ &1000000000001894200000018,942″
Особености
Спектрален тип O6.5-7f+O5.5-6f
B−V Боен показател 1.408
Променлив тип Лириди
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-34.8±5 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −3,083 ± 0,101 млс/г
Дек.: −4,085 ± 0,080 млс/г
Паралакса (π)0.6376 ± 0.0564 млс
Оддалеченост5.100 ± 500 сг
(1.600 ± 100 пс)
Податоци
Други ознаки
V729 Cyg, BD+40 4220, HIP 101341, ROE 677
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V729 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 9,185.