V729 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V729 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 32м &1000000000002242400000022,424с
Деклинација +41° 18′ &1000000000001894200000018,942″
Особености
Спектрален типO6.5-7f+O5.5-6f
B−V боен показател1.408
Променлив типЛириди
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-34.8±5 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −3.083±0.101 mas/yr
Dec.: −4.085±0.080 mas/yr
Паралакса (π)0.6376 ± 0.0564 mas
Растојание5100 ± 500 ly
(1600 ± 100 pc)
Податоци
Други ознаки
V729 Cyg, BD+40 4220, HIP 101341, ROE 677
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V729 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 9,185.