Прејди на содржината

V1515 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V1515 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 23м &1000000000004801500000048,015с
Деклинација +42° 12′ &1000000000002578000000025,780″
Особености
Спектрален тип G0/G2Ib
Променлив тип Фуора
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)1.00±4.5 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −2,702 ± 0,052 млс/г
Дек.: −5,583 ± 0,045 млс/г
Паралакса (π)0.9914 ± 0.0285 млс
Оддалеченост3.290 ± 90 сг
(1.010 ± 30 пс)
Податоци
Други ознаки
V1515 Cyg, HBC 692, [Z97] 5, [KW97] 46-15
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1515 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 13,51.