V1515 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V1515 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 23м &1000000000004801500000048,015с
Деклинација +42° 12′ &1000000000002578000000025,780″
Особености
Спектрален типG0/G2Ib
Променлив типФуора
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)1.00±4.5 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −2.702±0.052 mas/yr
Dec.: −5.583±0.045 mas/yr
Паралакса (π)0.9914 ± 0.0285 mas
Растојание3290 ± 90 ly
(1010 ± 30 pc)
Податоци
Други ознаки
V1515 Cyg, HBC 692, [Z97] 5, [KW97] 46-15
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1515 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 13,51.