Y Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Y Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 52м &1000000000000357700000003,577с
Деклинација +34° 39′ &1000000000002748100000027,481″[1]
Особености
Спектрален тип O9.5IV+O9.5IV[1]
B−V Боен показател -0,090[2]
Променлив тип Алголида [3]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-65.60±1.3 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 2,645 ± 0,067 млс/г
Дек.: −15,677 ± 0,064 млс/г
Паралакса (π)0.5763 ± 0.0434 млс
Оддалеченост5.700 ± 400 сг
(1.700 ± 100 пс)
Податоци
Други ознаки
Y Cyg, BD+34 4184, HIP 102999, SAO 70599[1]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

Y Cygni двојна ѕвезда и краткопериодична затемнувачка променлива од типот Алгол (EA/DM)[3] во соѕвездието Лебед.[3]

Ѕвездата има привидна величина од 7.3 и за време на фазата на затемнување достигнува до 7.9 со период од 2,9963328 дена.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Centre de Données astronomiques de Strasbourg (8 April 2017). „Basic data: V* Y Cyg – Eclipsing binary of Algol type (detached)“.
  2. van Leeuwen (8 April 2017). „Hipparcos, the New Reduction“.CS1-одржување: датум и година (link)
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 AAVSO – American Association of Variable Star Observers (8 April 2017). „Y Cyg“. The International Variable Star Index.