Y Лебед

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Y Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 52м &1000000000000357700000003,577с
Деклинација +34° 39′ &1000000000002748100000027,481″[1]
Особености
Спектрален типO9.5IV+O9.5IV[1]
B−V боен показател-0,090[2]
Променлив типАлголида [3]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-65.60±1.3 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 2.645±0.067 mas/yr
Dec.: −15.677±0.064 mas/yr
Паралакса (π)0.5763 ± 0.0434 mas
Растојание5700 ± 400 ly
(1700 ± 100 pc)
Податоци
Други ознаки
Y Cyg, BD+34 4184, HIP 102999, SAO 70599[1]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

Y Cygni двојна ѕвезда и краткопериодична затемнувачка променлива од типот Алгол (EA/DM)[3]во соѕвездието Лебед.[3]

Ѕвездата има привидна величина од 7.3 и за време на фазата на затемнување достигнува до 7.9 со период од 2,9963328 дена.[3]

Поврзано[edit | edit source]

Наводи[edit | edit source]

  1. 1,0 1,1 1,2 Centre de Données astronomiques de Strasbourg (8 april 2017). „Basic data: V* Y Cyg – Eclipsing binary of Algol type (detached)“. 
  2. van Leeuwen (8 april 2017). „Hipparcos, the New Reduction“. 
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 AAVSO – American Association of Variable Star Observers (8 april 2017). „Y Cyg“. The International Variable Star Index.