HD 202862

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 202862
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 21ч 17м &1000000000000023200000023,2с[1][2]
Деклинација +42° 41′ &100000000000000000000000″[1][2]
Привидна величина (V)6.19[1][2]
Особености
Спектрален типB7Vn[1][2]
U−B боен показател-0.43[1][2]
B−V боен показател-0.11[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.43 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -20 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+42 4046,SAO 50671,HD 202862,HR 8144
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 202862 (BD + 42 4046, SAO 50671, HR 8144) — ѕвезда со привидна величина од 6.19, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 21ч 17м &1000000000000002319999923.2с и деклинација +42° 41′ &1000000000000000000000000″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.