Прејди на содржината

V1981 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V1981 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 02м &1000000000002419900000024,199с
Деклинација +44° 47′ &1000000000002752700000027,527″
Особености
Спектрален тип M4.5III
B−V Боен показател 1.687
Променлив тип Долгопериодична променлива ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.96±0.18 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −5,804 ± 0,231 млс/г
Дек.: −4,705 ± 0,201 млс/г
Паралакса (π)2.5418 ± 0.1434 млс
Оддалеченост1.280 ± 70 сг
(390 ± 20 пс)
Податоци
Други ознаки
V1981 Cyg, BD+44 3679, HIP 103828, SAO 50381
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1981 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 6,23.