V1981 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V1981 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 02м &1000000000002419900000024,199с
Деклинација +44° 47′ &1000000000002752700000027,527″
Особености
Спектрален типM4.5III
B−V боен показател1.687
Променлив типДолгопериодична променлива ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.96±0.18 km/s
Сопствено движење (μ) RA: −5.804±0.231 mas/yr
Dec.: −4.705±0.201 mas/yr
Паралакса (π)2.5418 ± 0.1434 mas
Растојание1280 ± 70 ly
(390 ± 20 pc)
Податоци
Други ознаки
V1981 Cyg, BD+44 3679, HIP 103828, SAO 50381
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1981 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 6,23.