V2119 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V2119 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 23м &1000000000004436900000044,369с
Деклинација +37° 28′ &1000000000003520700000035,207″
Особености
Спектрален типB2IIIe
B−V боен показател-0.173
Променлив типBe-ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-29.70±3.2 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 5.277±0.126 mas/yr
Dec.: 0.362±0.145 mas/yr
Паралакса (π)2.6556 ± 0.0800 mas
Растојание1.230 ± 40 ly
(380 ± 10 pc)
Податоци
Други ознаки
V2119 Cyg, BD+37 3916, HIP 100574, SAO 69951
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V2119 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 5,90.