V2119 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V2119 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 23м &1000000000004436900000044,369с
Деклинација +37° 28′ &1000000000003520700000035,207″
Особености
Спектрален тип B2IIIe
B−V Боен показател -0.173
Променлив тип Be-ѕвезда
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-29.70±3.2 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 5,277 ± 0,126 млс/г
Дек.: 0,362 ± 0,145 млс/г
Паралакса (π)2.6556 ± 0.0800 млс
Оддалеченост1.230 ± 40 сг
(380 ± 10 пс)
Податоци
Други ознаки
V2119 Cyg, BD+37 3916, HIP 100574, SAO 69951
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V2119 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 5,90.