Прејди на содржината

V541 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V541 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 19ч 42м &1000000000002945600000029,456с
Деклинација +31° 19′ &1000000000004013700000040,137″
Особености
Спектрален тип A2
Променлив тип алголски
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: 2,301 ± 0,059 млс/г
Дек.: 0,102 ± 0,062 млс/г
Паралакса (π)1.1521 ± 0.0390 млс
Оддалеченост2.830 ± 100 сг
(870 ± 30 пс)
Податоци
Други ознаки
V541 Cyg, BD+30 3704, HD 331102, SBC9 2384
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V541 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 10,44.