Прејди на содржината

HD 189296

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 189296
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 56м &1000000000000001900000019с[1][2]
Деклинација +56° 41′ &1000000000000001300000013″[1][2]
Прив. величина (V) 6.12[1][2]
Особености
Спектрален тип A4Vn[1][2]
U−B Боен показател [1][2]
B−V Боен показател [1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: -31 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+56 2331,SAO 32128,HD 189296,HR 7634
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 189296 (BD + 56 2331, SAO 32128,HR 7634) — ѕвезда со привидна величина од 6.12, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 56м &1000000000000001900000019с и деклинација +56° 41′ &1000000000000001300000013″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.