KU Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

{{Starbox catalog

KU Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 12м &1000000000004510800000045,108с
Деклинација +47° 23′ &1000000000004137000000041,370″
Особености
Спектрален типF4Iae+M0III
B−V боен показател0.0
Променлив типАлголида
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-11.00±10 km/s
Сопствено движење (μ) RA: 0.074±0.055 mas/yr
Dec.: −0.993±0.055 mas/yr
Паралакса (π)0.7949 ± 0.0358 mas
Растојание4100 ± 200 ly
(1260 ± 60 pc)
Податоци
names = KU Cyg, GCRV 70672, HIP 99599, WEB 17834
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

KU Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 11,04.