KU Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија

{{Starbox catalog

KU Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 20ч 12м &1000000000004510800000045,108с
Деклинација +47° 23′ &1000000000004137000000041,370″
Особености
Спектрален тип F4Iae+M0III
B−V Боен показател 0.0
Променлив тип алголски
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-11.00±10 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: 0,074 ± 0,055 млс/г
Дек.: −0,993 ± 0,055 млс/г
Паралакса (π)0.7949 ± 0.0358 млс
Оддалеченост4.100 ± 200 сг
(1.260 ± 60 пс)
Податоци
names = KU Cyg, GCRV 70672, HIP 99599, WEB 17834
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

KU Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 11,04.