V407 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
V407 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 02м &1000000000000981700000009,817с
Деклинација +45° 46′ &1000000000003273600000032,736″
Особености
Спектрален тип Mep
Променлив тип Симбиотска двојна ѕвезда
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: −1,556 ± 0,268 млс/г
Дек.: −4,474 ± 0,270 млс/г
Паралакса (π)0.0928 ± 0.1747 млс
Податоци
Други ознаки
V407 Cyg, NOVA Cyg 1936, AAVSO 2058+45, HBHA 4703-01
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V407 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 14,68.