V407 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V407 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 02м &1000000000000981700000009,817с
Деклинација +45° 46′ &1000000000003273600000032,736″
Особености
Спектрален типMep
Променлив типСимбиотска двојна ѕвезда
Астрометрија
Сопствено движење (μ) RA: −1.556±0.268 mas/yr
Dec.: −4.474±0.270 mas/yr
Паралакса (π)0.0928 ± 0.1747 mas
Податоци
Други ознаки
V407 Cyg, NOVA Cyg 1936, AAVSO 2058+45, HBHA 4703-01
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V407 Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 14,68.